Kargo Taşımacılığı

Kargo Taşımacılığı Nedir?

Kargo kelimesi, lügatimize Batı Dillerinden girmiş “yük” anlamında kullanılan bir sözcüktür. Gündelik konuşmalarda herhangi bir hacim, ağırlık ya da ambalaj ayrımı yapılmaksızın bu manada kullanılır. Lojistik bir terim olarak incelendiğinde ise  “kişi ya da kuruluşların birbirlerine  gönderdikleri tek parçada en fazla 30 ds/kg olabilen koli ve paket içindeki malzemeyi” işaret etmektedir. Bunların taşınması işlemine de kısaca Kargo Taşımacılığı denmektedir.  Bidon, varil, tank ve çuval içindeki veya palet üzerindeki malzemeler ambalaj tipleri nedeni ile bu tanım dışında kalmaktadırlar. Tek parçada 31 ds/kg ve üzerindeki gönderiler ise ağırlık ve hacimleri itibarı ile kargo kapsamı dışına çıkmakta ve “yük-eşya” olarak nitelendirilmektedirler. Kargo Taşımacılığı çok sayıda varış merkezine dağıtılması gereken az sayıdaki sevkiyatlarınız ve varış merkezleri ilçeler olan gönderileriniz için uygun bir hizmet modelidir.

Kargo Taşımacılığı ve CCS

Firmamız, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına tek elden cevap verebilmek adına, hizmet yelpazesine kendi ürettiklerinin yanı sıra  dış kaynaklı modeller de katmıştır. Bunlardan biri de Kargo Taşımacılığı hizmeti olup, CCS Lojistik bu hizmet modelini müşterilerine Türkiye’nin öncü ve güçlü kuruluşu MNG Kargo kanalı ile sunmaktadır. İster tek bir zarfınız isterse 100 adet koliniz olsun; tüm gönderileriniz için CCS yeter…

Kargo Taşımacılığı Standartlarımız

Bizlere vereceğiniz kargolar mutlaka yasaların belirlediği içerikte ve sağlam ve orijinal ambalajlar içinde olmalıdır. Buna göre akıcı özelliğe sahip sıvı maddeleri, yanıcı, patlayıcı, zehirli ve tehlikeli kimyasalları, delici ve kesici eşyaları, tek parçada fazla ağır ve hacimli yükleri, kötü kokulu ürünleri ne yazık ki taşıyamıyoruz. Diğer taraftan her türlü ziynet eşyası, çek, senet, altın, döviz, nakit para, gibi kıymetli evrakları da maalesef kabul edemiyoruz. Her türlü yiyecek maddesi; cam, vs kolay kırılabilen maddeler ve yetersiz ambalajlı kargoları ise  ancak hasardan sorumlu olmayacağımızı gösterir bir taahhütname verilmesi sureti ile taşıyabiliyoruz.

Kargo Taşımacılığı Kargonuzun Yolculuğu

Kargolarınızı dilerseniz şubemize getirebilir, dilerseniz de bizim almamız için adresten alım ihbarı verebilirsiniz. Adresten alınan ya da şubeye getirilen kargolar ilk iş olarak içerik kontrolüne tabii tutulur. Standartlara uygun olanlar derhal kabul edilirken taahhütname gerektirenler için sizlere bir sorumluluk belgesi imzalattırılır. Taşınması yasal olarak mümkün olmayanlar ise teslim alınmazlar. Kabul edilen kargolar belgeleri düzenlendikten ve barkodları yapıştırıldıktan sonra çıkış biriminin bağlı olduğu transfer merkezine sevk olunur. Buralarda el değmeden otomatik olarak ayrıştırılan gönderileriniz varış aktarma merkezlerine gönderilmek üzere şehirler arası araçlara yüklenir. Karşı aktarma merkezlerine ulaşan kargolar buralarda da yine otomatik olarak ayrıştırılarak ilgili teslim şubelerine yönlendirilirler. Şubelere ulaşan kargolar ise kuryelere zimmetlenerek dağıtıma çıkartılır. Dağıtıma çıkartılan kargolar da teslim adreslerinde kimlik kontrollerini takiben alıcılarına ıslak imza karşılığı teslim edilir. Teslim detayları ise Kargo Taşımacılığı hizmetimizin standart bir ögesi olarak periyodik aralıklar ile sizlere raporlanır.

Kargo Taşımacılığı Teslim Sürelerimiz

Peki, kargonuzun yolculuğu kaç gün sürecektir? CCS Lojistik Kargo Taşımacılık hizmeti kapsamında il ve ilçe merkezlerine çıkan tüm kargolarınızı 600 km’ye kadar olan mesafelerde 1 iş günü, 601-1000 km arası mesafelerde 2 iş günü,  1001 km ve üzeri mesafelerde ise 3 iş günü içerisinde alıcısına ulaştırmaktadır. Köy ya da kasabalara çıkabilecek gönderileriniz ise Kargo taşımacılık haftalık dağıtım planına tabi olabileceği gibi bazı gönderileriniz sadece şubede de teslim edilebilir. Bu sebeple her türlü sevkiyatınızdan önce mutlaka bizi arayarak öngörülen teslim şekil ve sürelerini öğreniniz.

Kargo Taşımacılığı Fiyatlarımız

Kargo firmaları standart fiyat tarifeleri ile çalışmakta; yüksek miktarda çıkışları olan müşterilerine ise bu listeler üzerinden gönderi adetlerine bağlı olarak değişen oranlarda indirimler tanımlamaktadırlar. Hal böyle olunca az sayıda gönderisi olan firmalar ile yüksek miktarlı çıkışları olanlar arasında ciddi manada bir maliyet farkı ortaya çıkmıştır. Örneğin yoğun gönderileri olan büyük firmalar 1 dosya gönderimi için sadece 6,5-7 TL öderken günde ancak 1-2 adet dosyası çıkan küçük çaplı müşteriler ise uzak bir hatta gönderecekleri tek bir dosya için vergileri ile birlikte yaklaşık 30 TL yi gözden çıkarmak zorundadırlar. CCS Lojistik’te ise gönderi miktarına bağlı olarak değişen fiyatlar yoktur. İllere göre farklılaşan rakamlar da söz konusu değildir. Örneğin 500 grama kadar olan tüm dosyalarınız Türkiye’nin her noktası için 8 TL olarak sabitlenmiştir. Bu sayede hem maliyetlerinizi kolaylıkla ölçer hem de ufacık gönderiler için bir servet ödemek zorunda kalmazsınız. Tüm taşıma fiyatlarımızı görmek ve incelemek için lütfen Kargo Taşıma Fiyatlarımız sayfamızı ziyaret ediniz.